+370 635 11112

MENIU

Kas yra NETD termovizoriuje?

HIKMICRO Termovizoriaus matomo vaizdo, su skirtingomis NETD reikšmėmis, palyginimas

Analizuodami termovizorių techninius duomenis susidursite su „NETD” sąvoka – specifikacija, tad kas yra NETD termovizoriuje? Ši sąvoka reiškia „triukšmo ekvivalentinį temperatūros skirtumą”, taip pat kartais NETD dar vadinamas „šiluminiu kontrastu”. Tai rodiklis, parodantis, kaip gerai termovizoriaus jutiklis geba atskirti labai mažus šiluminio spinduliavimo skirtumus vaizde. 

NETD išreiškiamas milikelvinais (mK). Kai triukšmas prilygsta mažiausiam išmatuojamam temperatūrų skirtumui, detektorius pasiekia savo gebėjimo ribą atskiriant šiluminius signalus.

Triukšmo matavimo vertė turėtų būti nurodyta esant konkrečiai aplinkos temperatūrai, nes tai turi įtakos tolimesniems matavimams. Pvz.: NETD @30°C– 30 mK

Apibendrinant pačią NETD sąvoką galime teigti, kad kuo mažesnė NETD reikšmė, tuo didesniu atstumu, geriau ir aiškiau matysite objektą.

Termovizorių gamintojai tarpusavyje varžosi dėl šios technologijos taikymo ir vis ieško būdų diegti kuo jautresnį šiluminį jutiklį. 

Kas turi įtakos NETD?

NETD reikšmei įtaką gali turėti keli veiksniai. Kartais termovizoriai turi daugiau nei vieną kalibruotą temperatūros matavimo diapazoną. Triukšmo rodmenys gali skirtis priklausomai nuo pasirinkto diapazono, taip pat nuo stebimo objekto temperatūros. Kai vaizde yra didelis šiluminis kontrastas ir stebimo objekto temperatūra yra daug aukštesnė už fono temperatūrą, tai neturės didelės įtakos matavimo tikslumui.

Triukšmo lygį taip pat gali paveikti paties termovizoriaus temperatūra. Jei termovizorių veikia aukšta aplinkos temperatūra, sistemos triukšmas gali padidėti. Tai priklauso nuo to, kaip gerai termovizorius viduje stabilizuotas, iš kokių medžiagų pagamintas korpusas ir kiek kokybiškai surinkti termovizoriuje naudojami moduliai. 

HIKMICRO termovizoriai turi automatinį ir rankinį jutiklio sukalibravimą – jeigu jau naudojote termovizorių, tikriausiai pastebėjote, jog vaizdas kartais vienai akimirkai sustoja ir vėl atstringa – tai momentas, kada termovizorius sukalibruoja jutiklį, prisitaiko prie esamų šiluminių sąlygų ir atstato NETD reikšmę į maksimalią. Šį kalibravimą galima atlikti ir rankiniu būdų, pastebėjus, kad objektai su skirtinga temperatūra yra nebe taip gerai išskiriami iš aplinkos.

Ir dar vienas kintamasis, galintis turėti įtakos NETD reikšmei, tai objektyvo #F arba diafragmos dydis. Objektyvo diafragma lemia, kiek šiluminės spinduliuotės pasiekia jutiklį. Paprastai mažesnė #F reikšmė lemia geresnę triukšmo vertę arba kitaip – kuo mažesnė F reikšmė, tuo ryškesnis vaizdas ekrane, tad esant vienodoms aplinkos sąlygoms ir k.t. savybėms, termovizorinės kameros NETD vertės bus daug geresnės, jeigu naudojamas didesnio skersmens objektyvas arba mažesnė objektyvo F diafragma.

Kokią reikšmę NETD turi normaliam termovizoriaus naudojimui?

HIKMICRO Termovizoriaus NETD palyginimas, stebint laukinius žvėris

Jeigu objektai, kuriuos norite matuoti, įprastai turi didelius temperatūros skirtumus, fotoaparatas su mažu NETD tikriausiai nėra būtinas. Tačiau subtilesnėms reikmėms, pavyzdžiui, drėgmės problemoms aptikti, reikės didesnio jautrumo, todėl jeigu galimybės leidžia, visada siūlome rinktis prietaisą, kuriuo vėliau galėsite džiaugtis įvairiausiose situacijose.

Termovizorius su geresne (mažesne) NETD reikšme turės:

  • Geresnį vaizdą ekrane, kurį bus daug paprasčiau suprasti
  • Pranašumą prieš termovizorius su didesne NETD reikšme, kurie tam tikrose sąlygose galimai neišskirs šiltesnio / ar šaltesnio objekto
  • Paprastesnį termovizoriaus sufokusavimą
  • Žymiai patikimesnį objektų atpažinimą
  • Profesionalesnes nuotraukas ar vaizdo įrašus

Kur rasti daugiau informacijos apie NETD ir kitas termokamerų savybes?

Apie NETD matavimo technologijas plačiau galite pasiskaityti čia: https://en.wikipedia.org/wiki/Noise-equivalent_temperature

Apie kitas funkcijas bei savybes, kurias rasite HIKMICRO įrenginiuose galite paskaityti mūsų DUK puslapyje, o iškilus kitiems klausimams – esame pasiruošę konsultacijoms gyvai, telefonu ar el. paštu.