Dažnai žmonėms, planuojantiems įsigyti termovizorių, kyla labai paprasti klausimai – kaip išsirinkti tinkamiausią termovizorių, kaip veikia termovizorius, ar ką tiksliai galite pamatyti su termovizoriumi – ar jis gali permatyti tam tikrus objektus? Norėdami atsakyti į pastarąjį klausimą, pateikiame dažniausiai užduodamų klausimų apie tai, pro ką gali ir pro ką negali pramatyti termovizorius, apžvalgą.
Ne, termovizoriumi permatyti sienos nepavyks, bent jau ne taip, kaip filmuose. Sienos paprastai yra pakankamai storos ir izoliuotos, kad užstotų bet kokį infraraudonąjį spinduliavimą iš kitos pusės. Jei termovizorių nukreipsite į sieną, jis aptiks šilumą nuo sienos, o ne nuo to, kas yra už jos. Tačiau jei sienos viduje esantis daiktas sukelia pakankamą temperatūrų skirtumą, termovizorius galės jį užfiksuoti sienos paviršiuje. Pastatų techninės priežiūros specialistai dažnai naudoja termovizorius, kad aptiktų tokias problemas, kaip vandens nutekėjimas ar izoliacijos defektus, be sienų griovimo darbų.
Taip, termovizoriai gali aptikti šilumą per dūmus ir šiuo tikslu juos plačiai naudoja ugniagesiai gelbėtojai. Dūmuose esančios suodžių dalelės praktiškai visiškai blokuoja matomą šviesą, tačiau praleidžia infraraudonuosius (šiluminius) spindulius, todėl ugniagesiai ar kiti pirmosios pagalbos darbuotojai gali lengvai orientuotis dūmų pilnoje aplinkoje.
Migla ir lietus gali smarkiai apriboti termovizoriaus veikimo efektyvumą dėl spinduliuotės sklaidos nuo vandens lašelių. Tačiau daugeliu atvejų termovizoriai gali prasiskverbti pro rūką daug sėkmingiau nei matomos šviesos kameros ar žmogaus akis. Tai viena iš priežasčių, kodėl automobilių gamintojai į autonominių transporto priemonių jutiklių rinkinius įtraukia termovizorius.
Stiklas IR spinduliuotei veikia kaip veidrodis. Jei termovizorių nukreipsite į langą, kitoje stiklo pusėje nieko nematysite, tačiau gausite gražų savo atspindį šiluminėje erdvėje. Taip yra todėl, kad stiklas yra labai atspindinti medžiaga, t. y. jis rodo atspindėtą objektų temperatūrą, o ne praleidžia infraraudonuosius spindulius. Tas pats principas galioja ir kitoms atspindinčioms medžiagoms, pavyzdžiui, poliruotam metalui.
Metalas šiluminio stebėjimo srityje yra sudėtinga medžiaga. Blizgus metalas – bet koks lygus ar poliruotas metalinis objektas – atspindi infraraudonuosius spindulius ir veikia kaip veidrodis ar stiklas. Tokia savybė trukdys išnaudoti termovizoriaus pranašumus tiems, kurie bando stebėti vamzdžius ar mašinas, ar neperkaista jų dalys. Oksiduotą metalą arba metalą, nudažytą matine medžiaga, daug lengviau tiksliai išmatuoti. Visais atvejais šiluminės kameros niekada negali matyti per metalinius objektus, tačiau laidūs metalai gali atskleisti karštus ir šaltus taškus arba medžiagos lygį metalinėje talpykloje.
Termovizorius negali aptikti objektų pro medžio kamieną, tačiau termovizorius gali padėti pastebėti žmones ar gyvūnus miškingose vietovėse. Paieškos ir gelbėjimo komandos dažnai naudoja termovizorių, kad pastebėtų šiluminius pėdsakus dideliuose plotuose.
Įdomus triukas, kurį galima atlikti su termovizoriumi, – priešais šiltą daiktą ar asmenį pakelti ploną nepermatomą plastiko lakštą (pvz., šiukšlių maišą). Infraraudonieji spinduliai prasiskverbs pro plastiką ir termovizorius galės aptikti tai, kas yra už jo, o matoma šviesa bus blokuojama. Tačiau šis triukas tinka tik labai plonam plastikui – storesnis plastikas blokuos infraraudonuosius spindulius.
Tikrai taip! Termovizoriui visiškai neturi įtakos tamsa, nes šilumai matyti nereikalinga matoma šviesa.
Publikuota 2023.05.24
Apžiūrėk ir įsigyk HIKMICRO įrangą pas oficialų distributorių Lietuvoje – UAB VS Sistemos
Apžiūrėk ir įsigyk HIKMICRO įrangą pas oficialų distributorių Lietuvoje – UAB VS Sistemos